زندگی یعنی آموختن صلح، نه با دیگران...بلکه باخودت ... +++ لذت بخش ترین چیز در زندگی انجام دادن کاری است که دیگران می گویند نمی توانیم. +++ خودت آن تغییری باش که دوست داری در دنیا ببینی (گاندی) +++ یک سفر هزاران مایلی، با برداشتن همون قدم اول شروع میشه +++ موفقیت؛ مجموعه ای از تلاش های کوچک روزانه است. +++ کیفیت زندگی شما را نوع سوالاتی تعیین می کند که از خود می پرسید.
  • slide001 0.jpg
  • slide0021.jpg
  • slide0022.jpg
  • slide005.jpg

گریگوری باتسون

Gregory Bateson

 گريگوري باتسون انسان شناس، روانشناس، زيست شناس و معرفت شناس و همچنين انديشمند كل نگر انگليسي بود. او در ماه مي سال 1904 در گرندچستر انگلستان در خانواده اي با پيشينة علمي متولد شد. پدرش ويليام باتسون از پيشگامان علم ژنتيك بود.

باتسون در جواني وارد دانشگاه كمبريج شد و در سال 1925 در سن 21 سالگي در رشتة تاريخ طبيعي فارغ التحصيل شد. پس از آن به دانشگاه كمبريج بازگشت و در رشتة انسان شناسي تحصيل و مدرك استادي خود را در سال 1930 اخذ نمود. سپس به New Guinea رفت و به مدت دو سال در آنجا به تحصيلات خود ادامه داد و در همين زمان همسر آينده اش كه او نيز يك انسان شناس بود به نام مارگارت ميد را ملاقات نمود و آنها در بهار سال 1936 در سنگاپور ازدواج كردند. باتسون و ميد به مدت سه سال در Bali و New Guinea در زمينه توصيف فرهنگ ها بر حسب خلق و خو و جنسيت پرداختند. در همان زمان آنها روشي نوين در زمينة استفاده از فيلم و عكاسي به عنوان يك رسانة شناخت نژادهاي مختلف ارائه دادند. باتسون و ميد اثر خود را به نام "شخصيت بالي: همراه با تحليل تصويري"، كه شامل هفتصد عكس سياه و سفيد بود، در سال 1942 منتشر كردند. باتسون همچنين در سال 1936 كتابي با عنوان "Naven" دربارة مردم New Guinea نوشت.
پس از اتمام تحقيقاتش در New Guinea باتسون به ايلات متحدة امريكا سفر كرد و در كالج هاي متعددي به آموزش و سخنراني پرداخت. او بسيار به مبحث سايبرنتيك علاقه مند بود و در اين زمينه همراه با اشخاصي چون وان نومن و نوربرت وينر مطالعاتي نمود. اين رشتة جديد به خوبي پاسخي براي سؤالات وي در زمينة ارتباطات انسانها با يكديگر بود. دختر باتسون و ميد، مري كاترين باتسون نيز يك انسان شناس شد و در مورد والدينش كتابي نوشت با عنوان: With a Daughter’s Eye سرگذشت مارگارت ميد و گريگوي باتسون.
در سال 1941 گريگوري باتسون به عنوان تحليل گر فيلم هاي تبليغاتي آلماني در موزة هنرهاي مدرن در نيويورك مشغول به كار شد. سپس در ادارة خدمات نظامي كار كرد و پس از سخنراني در دانشگاه كلمبيا در كشورهاي چين، برمه، سيلان و هند به تدريس پرداخت. بعد از جنگ مدت زيادي را در دانشگاه هاروارد به عنوان استاد ناظر صرف كرد. ميد و باتسون در سال 1950 از يكديگر جدا شدند.
سپس باتسون به مدت يك سال براي مطالعه در رشتة ارتباطات به سان فرانسيسكو رفت. به مدت يك سال او مدير ارتباطات مؤسسة تحقيقاتي St. Thomas در جزاير ويرجين و بعد از آن از سال 1964 تا 1972 مدير ارتباطات مؤسسة اوشينيك در هاوايي بود و در اين مدت به تحقيقات در مورد ارتباطات ادامه داد.
در تابستان 1972 باتسون به صورت تمام وقت به سخنراني در دانشگاه كاليفرنيا پرداخت و در اولين روز كاري اش در اين دانشگاه با Stephen Nachmanovitch كه به تازگي از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده بود، آشنا شد و اين آغاز دوستي بود كه بين آن دو تا زمان مرگ باتسون ادامه داشت.
باتسون در دوران حياتش به زمينه هاي مختلفي از علوم از جمله جانور شناسي، روان شناسي، انسان شناسي و قوم شناسي پرداخت. سرانجام در چهارم جولاي 1980 در سن 76 سالگي بر اثر بيماري سرطان درگذشت.
از آنجایی که ریچارد بندلر و جان گریندر تحت تاثبر نظریات گریگوری باستون قرار گرفته و با راهنمایی های او به مدل برداری از افراد برجسته ای چون میلتون اریکسون پرداختند، روش پالو آلتو و نظریات گریگوری باتسون تاثیر بسزایی در پیداش ان.ال.پی داشتند.
 
 www.alborznlp.com